Święty Brunon powrócił na grodzisko w Starej Łomży

Foto nr 43306
Fotogaleria
„Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”, który odbył się 11 sierpnia, przeniósł mieszkańców Gminy Łomża i przyjezdnych o tysiąc lat wstecz, kiedy na Ziemi Łomżyńskiej powstał pierwszy na Mazowszu kościół i jedno z największych na ziemiach polskich grodzisk wczesnośredniowiecznych. Były walki rycerzy konnych i pieszych, turnieje i konkursy na publiczności oraz spektakl historyczno-batalistyczny, ukazujący misję chrystianizacyjną św. Brunona z Kwerfurtu, zakończoną śmiercią męczeńska.

Zorganizowany po raz trzeci, przez Gminę Łomża i Centrum Kultury Gminy Łomża, festyn średniowieczny przyciągnął tłumy miłośników historii, oferując wspaniałe wrażenia, które łączyły edukację z rozrywką i pielęgnowaniem lokalnego dziedzictwa.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej na Wzgórzu Św. Wawrzyńca, na której obecne były relikwie Pięciu Braci Męczenników – Benedykta, Jana, Izaaka, Mateusza i Krystyna, którzy za wiarę chrześcijańską zginęli na ziemiach polskich, które przywieźli członkowie Bractwa Świętych Pięciu Męczenników w Kazimierzu Biskupim.

- Jan i Benedykt byli Włochami, ale Mateusz, Izaak i Krystyn byli Polakami – wyjaśnił Szczepan Mrówczyński, starszy Bractwa Świętych Pięciu Męczenników w Kazimierzu Biskupim, którzy towarzyszyli relikwiom. Przygotowywano ich do chrystianizowania naszych terenów i dalej na północ. Niestety, zanim Brunon z Krewfurtu wyruszył z misją, zostali zamordowani. Na koniec mszy świętej ks. Marian Mieczkowski pobłogosławił nimi przybyłych na uroczystości.

- Wiemy z tradycji, że na Wzgórze Św. Wawrzyńca co roku ciągnęły liczne rzesze pielgrzymów – przypomniał Antoni Smoliński, który od lat prowadzi na tym terenie wykopaliska. Wspominał, że podczas pierwszych wykopalisk w 2000 roku wzgórze było zarośnięte, „a teraz jak widzimy udało się odsłonić fundamenty kościoła, ożywić wiarę tego miejsca i wierzę, że uda się znaleźć św. Brunona”. Archeolog zwrócił się do mieszkańców, by założyli „stowarzyszenie broniące tego miejsca, tej wiary”. „Od czasów moich badań stanął tu krzyż i on króluje, i oby tak pozostało na wieki, żeby te kamienie już nie zarosły drugi raz, ale żeby te uroczystości na św. Wawrzyńca trwały tak jak trwały przez wieki”. 

Tymczasem reumatolog Jan Bielawski zaproponował, żeby zrekonstruować pierwotny kościoł. Fundamenty budowli odsłonił w trakcie wykopalisk Antoni Smoliński. Była to rotunda o średnicy 10,7 metrów, wykonana z nieociosanych polnych okrąglaków i jak szacuje miała do 3 metrów wysokości.  

Po nabożeństwie sprawowanym przez ks. Mariana Mieczkowskiego, uczestnicy przemaszerowali w barwnym korowodzie pod Górę Królowej Bony - w miejsce festynu. Na scenie Wójt Piotr Kłys wraz z mistrzem ceremonii Jacentym z Ordowa, powitał przybyłych gości, po czym wręczył statuetki św. Wawrzyńca – powstałe w ubiegłym roku z okazji 50-lecia Gminy Łomża – m. in. mieszkańcom Starej Łomży nad Rzeką za kultywowaniu tradycji o św. Wawrzyńcu i Brunonie z Kwerfurtu. Ne festynie obecni byli: Anna Gawrych – wicestarosta łomżyńska, Marek Adam Komorowski – senator RP, Alicja Łebkowska – Gołaś – posłanka na Sejm RP,  Jacek Piorunek - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Arkadiusz Dmochowski – Przewodniczący Rady Gminy Łomża, Sławomir Dębek – Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego.  

- Chcemy uczyć historii na wesoło. Trzeba pokazać, jak ważne obiekty archeologiczne mamy tutaj na Ziemi Łomżyńskiej. Nie wystarczy tylko przyprowadzić wycieczkę szkolną i pokazać. Warto także ściągać całe rodziny i po to jest ten festyn na św. Wawrzyńca. Mamy dużo atrakcji i np. jeśli rodzice chcą pokazać dziecku rycerza, to mamy go pod Łomżą - mówił wójt Gminy Łomża Piotr Kłys.

W podnóża Góry Królowej Bony, w otoczeniu rekonstruktorów z epoki średniowiecza, przez cały dzień odbywały się bitwy rycerskie piesze i konne, tańce w wykonaniu dwórek. Najbardziej emocjonujący był Turniej o tytuł Mocarza Gminy Łomża. W szranki stanęło kilkunastu śmiałków, których zadaniem było utrzymanie oburącz dwóch mieczy o wadze 10 kg. Zwycięzca - mieszkaniec Wygody - wytrzymał ponad 7 minut i w nagrodę zabierze swoją wybrankę na weekend do Zamku w Gniewie.

Był też konkurs sprawności rycerskiej i turniej kuszniczy o „Złoty Bełt”. Wybrano damę i księcia festynu. Rycerze piesi walczyli w turnieju o „Miecz Wójta Gminy Łomża”, a rycerze na koniach urządzili gonitwy i turniej walki na kopie. Nie zabrakło także muzyki z epoki w wykonaniu zespołu Roderyk.

Podczas festynu nawiązano do misji chrześcijańskiej św. Brunona z Kwerfurtu, który zgodnie z tradycją wyruszył ze Starej Łomży na swoją ostatnią misję do Prusów. Spektakl historyczno-batalistyczny zatytułowany „Misja pruska św. Brunona z Kwerfurtu” przeniósł widzów w czasy, gdy chrześcijaństwo dopiero zaczynało się szerzyć na tych ziemiach.

Dodatkową atrakcją wydarzenia był pokaz mobilnego spektaklu „Iskry Niepodległej” – widowiska Biura „Niepodległa” opowiadającego o wybitnych Polkach i Polakach, którzy mieli wpływ na losy świata.

Tradycyjnie na festynach Gminy Łomża była grochówka z OSP w Starych Kupiskach, pieczone kiełbaski od strażaków z Jednaczewa oraz rarytasy od pań z Kół Gospodyń Wiejskich w Konarzycach, Nowych Kupiskach, KGW znad Łomżyczki i KGW Sąsiedzi znad Lepackiej Strugi.

 

Partner strategiczny:
Sponsorzy:
LOGISYSTEM
Patronat:
Marszałek Województwa Podlaskiego

Fotogaleria