Powstańczy zryw Kurpiów, czyli „Kurpiowska Majówka u Stacha” w Lesie Jednaczewskim

Foto nr 43255
Fotogaleria
W najbliższą niedzielę, 12 maja 2024 r., w Lesie Jednaczewskim odbędzie się „Kurpiowska Majówka u Stacha”. Tym razem przewodnim motywem będzie Powstanie styczniowe z lat 1863-1864, czyli najdłuższy zryw niepodległościowy Polaków epoki porozbiorowej przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Będą historyczne inscenizacje, turnieje, występy zespołów i kapel kurpiowskich, dmuchańce i animacje dla dzieci oraz swojskie jadło.

Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, w którego trakcie stoczono ponad 1200 bitew i potyczek. Wiele z nich także w rejonie łomżyńskim. W walkach tych znaczny był udział Kurpiów.

Inscenizacje historyczne, które zostaną zaprezentowane w najbliższą niedzielę 12 maja w Lesie Jednaczewskim w trakcie „Kurpiowskiej Majówki u Stacha” będą nawiązywać do wydarzeń sprzed 160 lat, a szczególnie do Powstańczego zrywu Kurpiów. To prawdziwa gratka dla miłośników historii i militariów! W kurpiowskim partyzanckim szałasie będzie można zobaczyć sposobienie się Kurpiów do walk powstańczych, wziąć udział w ćwiczeniach w strzelaniu z broni palnej, zajęciach z musztry, obsługi armaty, prowadzenia działań partyzanckich.

Będzie też obóz wojsk rosyjskich, ze szwadronem koni. Ci, w ramach represji na Kurpiach za udział w powstaniu styczniowym, będą prowadzić brankę do wojska carskiego. W Lesie Jednaczewskim dojdzie też do bitwy oddziału kurpiowskiego ze szwadronem rosyjskim.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 Mszą świętą, sprawowaną przed pomnikiem legendarnego kurpiowskiego bohatera, Stacha Konwy, który dowodząc oddziałem kurpiowskim miał być w tym miejscu powieszony po przegranej bitwie z wojskami sasko-rosyjskimi w 1733 r. Legenda o Stachu Konwy po Kurpiach i ziemiach polskich rozpowszechniła się po klęsce powstania styczniowego.

Od godziny 13. planowany jest festyn z inscenizacjami historycznymi. Będzie także turniej szkół gminny Łomża o Topór Stacha Konwy, a dla najmłodszych dmuchańce, animacje, malowanie twarzy, gry plenerowe, kino 9D. Na scenie wystąpią zespoły i kapele kurpiowskie, a obecni będą mogli skosztować grochówki strażackiej, kiełbasek z ogniska i swojskiego jadła do Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Łomża.

Będą także stoiska promocyjne współczesnego wojska, a policjanci z Komendy Miejskiej będą znakować rowery, dlatego zachęcamy do wybrania tego środka transportu.
Dodatkowo chętne osoby będą mogły oddać krew w krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Zapraszamy całe rodziny w niedziele od godz. 11. do Lasku Jednaczewskiego.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Patronat: Marszałek Województwa Podlaskiego