Tegoroczne obchody rozpoczęto mszą św. w intencji Sybiraków. Celebrował ją ks. Witold Gromadzki wygłaszając kazanie, wobec którego nikt z obecnych nie pozostał obojętny. Przypomniał w nim dramat Polaków wywiezionych z ojczystej ziemi na nieludzką obczyznę. Sybir pochłonął wiele istnień, setkom tysięcy nie dane było wrócić do kraju, swoich domów i rodzin.
Uczestnicy obchodów oddali hołd wywiezionym w głąb Rosji pod pomnikiem przy udziale pocztów sztandarowych Oddziału Związku Sybiraków w Łomży, Ochotniczej Straży Pożarnej w Podgórzu i Szkoły Podstawowej w Podgórzu. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy nie powrócili. Kwiaty pod pomnikiem złożyli posłowie na Sejm RP Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski, radni Sejmiku Województwa Podlaskiego Marek Olbryś i Marek Komorowski, Nina Żyłko, Leon Wagner i Jerzy Szymanowski ze Związku Sybiraków Odział w Łomży, wójt Piotr Kłys z radnymi Gminy Łomża Bożeną Jackowską i Elżbietą Modzelewską, przedstawiciele Powiatu Łomżyńskiego radny Jacek Nowakowski i Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży Elżbieta Olejniczak-Bazydło, płk Krzysztof Rabka, płk Tomasz Kapusta i chor. Tomasz Chrapowicz z Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży oraz Szkoła Podstawowa w Podgórzu z dyrektor Anną Wądołowską na czele. Asystę honorową przy pomniku pełnił Batalion Lekkiej Piechoty w Łomży.
- Gmina Łomża jako samorząd terytorialny realizuje wiele zadań obligatoryjnych. Podejmuje też wyzwania, które nie wynikają wprost z obowiązków ustawowych, ale raczej z potrzeby serca, patriotyzmu, moralności i odpowiedzialności wobec tragicznych losów naszych mieszkańców. – mówił na rozpoczęcie kolejnej części uroczystości jej gospodarz wójt Piotr Kłys. O wspomnianych losach opowiadali bohaterowie obchodów – Sybiracy, m.in. Leon Wagner, który jako dziewięcioletni chłopiec został wywieziony w głąb Rosji. Rodzinne wspomnienia z wywózki ojca na Sybir opublikowała w swojej książce pt. „A suknia ślubna ze spadochronu była…” Anna Filipkowska-Wybranowska. Wydawnictwo przedstawiła sekretarz gminy Dorota Pazik, a więcej o historii w nim zawartej opowiedziała sama autorka.
Spotkanie uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru męskiego z Podgórza, poezja zaprezentowana przez młodzież szkolną z Podgórza i patriotyczna muzyka zagrana przez orkiestrę dętą z Podgórza. Nad przebiegiem uroczystości wpisującej się w tegoroczną 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę i 45 – lecie Gminy Łomża czuwała jej inicjatorka - dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża Wiesława Kłosińska wraz z pracownikami.
Rok temu, w 77. Rocznicę wywózki w głąb Rosji w Podgórzu został odsłonięty pomnik pamięci Sybiraków. Wówczas do patriotycznego kalendarza Gminy Łomża na stałe wpisały się obchody upamiętniające deportację mieszkańców ziemi łomżyńskiej na Sybir rozpoczętą 10 lutego 1940 r.