Pamięć o wywiezionych na nieludzką ziemię nie ginie

Foto nr 41844
Fotogaleria
Rok temu, w 77. Rocznicę wywózki w głąb Rosji w Podgórzu został odsłonięty pomnik pamięci Sybiraków. Wówczas do patriotycznego kalendarza Gminy Łomża na stałe wpisały się obchody upamiętniające deportację mieszkańców ziemi łomżyńskiej na Sybir rozpoczętą 10 lutego 1940 r.

Tegoroczne obchody rozpoczęto mszą św. w intencji Sybiraków. Celebrował ją ks. Witold Gromadzki wygłaszając kazanie, wobec którego nikt z obecnych nie pozostał obojętny. Przypomniał w nim dramat Polaków wywiezionych z ojczystej ziemi na nieludzką obczyznę. Sybir pochłonął wiele istnień, setkom tysięcy nie dane było wrócić do kraju, swoich domów i rodzin.
Uczestnicy obchodów oddali hołd wywiezionym w głąb Rosji pod pomnikiem przy udziale pocztów sztandarowych Oddziału Związku Sybiraków w Łomży, Ochotniczej Straży Pożarnej w Podgórzu i Szkoły Podstawowej w Podgórzu. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy nie powrócili. Kwiaty pod pomnikiem złożyli posłowie na Sejm RP Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski, radni Sejmiku Województwa Podlaskiego Marek Olbryś i Marek Komorowski, Nina Żyłko, Leon Wagner i Jerzy Szymanowski ze Związku Sybiraków Odział w Łomży, wójt Piotr Kłys z radnymi Gminy Łomża Bożeną Jackowską i Elżbietą Modzelewską, przedstawiciele Powiatu Łomżyńskiego radny Jacek Nowakowski i Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży Elżbieta Olejniczak-Bazydło, płk Krzysztof Rabka, płk Tomasz Kapusta i chor. Tomasz Chrapowicz z Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży oraz Szkoła Podstawowa w Podgórzu z dyrektor Anną Wądołowską na czele. Asystę honorową przy pomniku pełnił Batalion Lekkiej Piechoty w Łomży.
- Gmina Łomża jako samorząd terytorialny realizuje wiele zadań obligatoryjnych. Podejmuje też wyzwania, które nie wynikają wprost z obowiązków ustawowych, ale raczej z potrzeby serca, patriotyzmu, moralności i odpowiedzialności wobec tragicznych losów naszych mieszkańców. – mówił na rozpoczęcie kolejnej części uroczystości jej gospodarz wójt Piotr Kłys. O wspomnianych losach opowiadali bohaterowie obchodów – Sybiracy, m.in. Leon Wagner, który jako dziewięcioletni chłopiec został wywieziony w głąb Rosji. Rodzinne wspomnienia z wywózki ojca na Sybir opublikowała w swojej książce pt. „A suknia ślubna ze spadochronu była…” Anna Filipkowska-Wybranowska. Wydawnictwo przedstawiła sekretarz gminy Dorota Pazik, a więcej o historii w nim zawartej opowiedziała sama autorka.
Spotkanie uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru męskiego z Podgórza, poezja zaprezentowana przez młodzież szkolną z Podgórza i patriotyczna muzyka zagrana przez orkiestrę dętą z Podgórza. Nad przebiegiem uroczystości wpisującej się w tegoroczną 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę i 45 – lecie Gminy Łomża czuwała jej inicjatorka - dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża Wiesława Kłosińska wraz z pracownikami.

Fotogaleria