Stwarza to szereg niebezpieczeństw, głównie wypadki z udziałem uczestników ruchu drogowego w newralgicznych miejscach jakimi są przejazdy kolejowo – drogowe.
W większości, korzystającymi z przejazdów kolejowo – drogowych są przedstawiciele społeczności lokalnych, miast i wsi położonych w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej. To oni, w warunkach życia codziennego, niejednokrotnie pokonując drogę do urzędów, szkół czy sklepów wielokrotnie poruszają się przez przejazdy stając się ich głównymi użytkownikami.
Każdego roku na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do około 180 wypadków i kolizji. W ich wyniku życie traci kilkadziesiąt osób. Na przejściach przez tory w miejscach niedozwolonych ma miejsce okołu 200 wypadków, a śmierć ponosi około 100 osób rocznie.
Rozwaga i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego pozwolą każdemu bezpiecznie przejść tory w miejscach wyznaczonych. Zachowajmy szczególną ostrożność!