Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kupiskach
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach odbył się uroczysty apel z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego, wszystkich gości, uczniów i grono pedagogiczne powitał dyrektor szkoły Karol Łebkowski. Następnie głos zabrała Sekretarz Gminy Łomża Dorota Pazik, która w swoim wystąpieniu przypomniała genezę Narodowego Święta Niepodległości oraz podzieliła się refleksjami nad znaczeniem patriotyzmu w naszym życiu.
W dalszej części uczniowie szkoły w Kopiskach zaprezentowali występ słowno-muzyczny. Na początku chór pięknie wykonał pieśń pt. Wojenko, wojenko. Później zabrzmiały recytacje wierszy traktujących o heroicznej walce Polaków z zaborcami. Następnie zaprezentowano Animowaną historię Polski, która była hitem polskiej wystawy w Szanghaju. Występ zakończył się odśpiewaniem przez chór utworu: Żeby Polska była Polską.
W kolejnym punkcie przedstawiciel samorządu uczniowskiego Maciej Bączek zaprosił wszystkich zebranych do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Historię każdego utworu przed wykonaniem przedstawiła uczennica klasy czwartej Zuzia Jakubiak. O godzinie 11:11 wszyscy zebrani zaśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.
Symbolem wyjątkowości tego święta były przypięte do galowych strojów uczniów biało-czerwone kotyliony. W przededniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości szkolne uroczystości miały na celu uświadomić uczniom, jak ważna jest Ojczyzna i co w dzisiejszych czasach oznaczają słowa patriotyzm i wolność.
Tekst: Szkoła Podstawowa w Kupisakch
Publiczne Gimnazjum nr 9 w Łomży
W bieżącym roku obchodzimy wyjątkowe Święto Narodowe-100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym, w naszej szkole podjęliśmy szereg działań upamiętniających to wydarzenie. Między innymi odbyły się konkursy: recytatorski i plastyczny pt. „Wolna Polska
w moich oczach”. Zadbaliśmy również o patriotyczną dekorację szkoły i przygotowaliśmy artystyczno – historyczną lekcję w formie akademii, upamiętniającej 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
W tym celu wykonaliśmy prezentację multimedialną przybliżającą tematykę tego wyjątkowego święta. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała hymn narodowy ”Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie młodzież w swoim wystąpieniu przypomniała zgromadzonym, jak wyglądały drogi Polski do wolności. Akademia spotkała się z gorącym aplauzem wszystkich słuchaczy. W końcowej części akademii głos zabrała Pani Dyrektor- Wiesława Masłowska, która między innymi powiedziała:
„ Dziś, z perspektywy 100 lat patrzymy na tę historyczną datę z patriotyczną refleksją nad przebytą drogą. Dylematów, których nie oszczędziła nam polska historia i nie szczędzi nam współczesność nikt za nas nie rozwiąże. To nasz obowiązek i obowiązek młodego pokolenia, by wolność tak ciężko wywalczoną przez innych, pielęgnować i strzec”.
Na temat święta wypowiedziała się również Pani Maria Zaremba -nauczycielka historii:
”W XXI wiek Polska wkroczyła wolna i niepodległa. Ale nie zawsze tak było. Jak uczy historia, wiele razy nasz kraj upadał, aby znów się odrodzić. Zawsze pamiętać będziemy o tych, którzy poświęcili życie, aby Polska była wolna. Dziś w Święto Niepodległości, młodzież pokazała nasze drogi do wolności”.
„To wyjątkowe święto. Marzenia Polaków o wolnej ojczyźnie wciąż są aktualne. Jestem dumna i wdzięczna swoim przodkom, dzięki którym mogę dziś żyć i uczyć się w wolnym
i niepodległym kraju”- powiedziała prowadząca uroczystą akademię uczennica klasy III B- Aleksandra Jastrzębska.
Na uroczystości gościł Dyrektor ZES z Gminy Łomża- Pan Tomasz Tyszka, który przypomniał młodzieży o jednym z symboli narodowych – biało -czerwonej fladze. Prosił, aby w dniu święta narodowego ozdabiała nasze domy.
Na koniec uroczystości nagrodzono najlepszych uczestników konkursu plastycznego” Wolna Polska w moich oczach”, który przeprowadziła Pani Małgorzata Chodnicka.
„Serca nam biją, łzy radością płyną,
Polska powstaje z wiekowej niedoli.
Lud zjednoczony tę matkę jedyną, wita
I upaść nie pozwoli”.
M. Zaremba, M. Chodnicka