O odnawialnych źródłach energii dla najmłodszych

Dlaczego energia odnawialna jest ważna, jak oszczędzać energię oraz jakie są odnawialne źródła energii – m.in. tego dowiadują się uczniowie ze szkół podstawowych Gminy Łomża. W czerwcu w poszczególnych szkołach rozpoczęły się warsztaty realizowane w ramach zadania pn. „Wspólnie z Gminą Łomża uczymy się o Odnawialnych źródłach energii i efektywności energetycznej”. Na jego prowadzenie Gmina Łomża otrzymała dofinansowanie w wysokości 58 095,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Cykl warsztatów ekologicznych adresowanych do uczniów wszystkich klas szkół podstawowych. Warsztaty uzmysławiają najmłodszym mieszkańcom Gminy Łomża dlaczego energia odnawialna jest ważna, jakie są zalety i waty OZE, co to jest efekt cieplarniany, jakie są odnawialne źródła energii czy też jak oszczędzać energię.

Uczniowie podczas warsztatów praktycznych m.in. nauczą się mierzyć miernikiem, będą uczestniczyć w symulacji instalacji PV, sprawdzą wydajność paneli słonecznych, przeprowadzą eksperymenty z dynamem rowerowym.

W dniu 12 maja 2024 r. w Lesie Jednaczewskim został zorganizowany happening o tematyce odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetyczne, podczas którego uczestnicy m.in.: grali w gry planszowe edukacyjne, malowały/rysowały prace oraz uczestniczyli w pokazach filmowych 9D. Ponadto podczas wydarzenia malowano dzieciom twarze.

Dla przypomnienia w ramach zadania zostało zorganizowanych 7 konferencji, trzy konkursy plastyczne dla szkół podstawowych oraz broszura edukacyjna.

Głównym celem zadania p.n. „Wspólnie z Gminą Łomża uczymy się o Odnawialnych źródłach energii i efektywności energetycznej” jest podniesienie świadomości ekologicznej i upowszechnienie wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej