Milion złotych na zabytkowy budynek szkoły w Konarzycach

Foto nr 43074
Fotogaleria
Gmina Łomża pozyskała 1 000 000 zł na prace przy zabytkowym budynku Szkoły Podstawowej w Konarzycach. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Planowana przedsięwzięcie to nie tylko inwestycja w edukację, ale także ochrona dziedzictwa kulturowego oraz budowanie trwałych podstaw dla przyszłości lokalnej społeczności.

Szkoła Podstawowa w Konarzycach to dziś największa szkoła w Gminie Łomża. Uczęszcza do niej ponad 200 uczniów, kolejne ponad 50 dzieci ma zapewnioną opiekę przedszkolną. Z każdym rokiem wzrasta także liczba mieszkańców Konarzyc, oraz należących do obwodu tej szkoły miejscowości: Andrzejki, Boguszyce, Czaplice, Giełczyn, Kisiołki i Zawady, co sprawia, że przestrzenie szkoły muszą być coraz większe. Przed dwoma laty władze gminy podjęły decyzję o jej rozbudowie. Prace budowlane trwają. Pozyskane obecnie środki mają przyczynić się do dostosowania najstarszego z budynków szkoły do funkcjonowania w rzeczywistości po oddaniu do użytku nowego budynku.

- Zabytkowa część budynku, będąca dziedzictwem historycznym, powinna być dostosowana się do współczesnych standardów technicznych i edukacyjnych, aby zapewnić uczniom sprzyjające warunki do nauki – mówi Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys. – Blisko stuletni budynek jest wysłużony, a układ pomieszczeń przez lata dostosowywany do coraz większej liczy uczniów i klas staje się niefunkcjonalnym.

Pozyskane środki pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych z naboru na „Programu odbudowy zabytków”. Planowany zakres prac obejmie  roboty budowlane zewnętrzne i wewnętrzne polegające między innymi na zmianie parametrów użytkowych i technicznych istniejącego obiektu budowlanego oraz roboty związane z dostosowaniem budynku w stopniu optymalnym do warunków użytkowych. Prace mają przyczynić się do poprawy charakterystyki energetycznej budynku i ograniczenia kosztów utrzymania. Przede wszystkim jednak realizacji inwestycji przyczyni się do zabezpieczenia zabytkowej materii budynku przed dalszym niszczeniem i dewastacją.

 

Fotogaleria