Mieszkańcy Gminy Łomża wymieniają kopciuchy, aby zyskać „Czyste Powietrze”

Foto nr 42970
Fotogaleria
Blisko 5 milionów złotych dotacji z programu „Czyste Powietrze” wykorzystali dotychczas mieszkańcy gminy Łomża. Więcej w województwie podlaskim pozyskali tylko mieszkańcy Białegostoku (ok. 13 mln) i Suwałk (6 mln). Taki świetny wynik to także zasługa prężnie działającego w Urzędzie Gminy Łomża Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego programu „Czyste Powietrze”.

„Czyste Powietrze” to rządowy program dotacyjny, którego celem jest wsparcie finansowe mieszkańców w wymianie „kopciuchów”,  czyli starych i nieefektywnych pieców, będących główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza, na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Program umożliwia również termomodernizację budynków jednorodzinnych z jednoczesnym odnowieniem elewacji.

- Dzięki dotacjom z programu „Czyste Powietrze” mieszkańcy mogą żyć w ładnych, ciepłych domach, a my wszyscy oddychać czystym powietrzem, a więc żyć w bardziej przyjaznym środowisku – mówi Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża, który polecił utworzyć w Urzędzie Gminy Łomża Punkt Konsultacyjny - Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Punkt ten działa od maja 2021 r. i udzielił pomocy wielu mieszkańcom, którzy chcieli pozyskać dotację na wymianę starego kopciucha i ocieplenie własnych domów.

Z danych, przedstawionych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, wynika, że do końca 2022 roku mieszkańcy Gminy Łomża złożyli 455 wniosków o dotację z programu „Czyste Powietrze”. Nieco ponad połowa przedsięwzięć została już wykonana i rozliczona, a łączna wysokość wypłaconych przez Fundusz dotacji wyniosła 4 957 372 zł. To trzeci wynik w województwie podlaskim. Więcej środków pozyskali tylko mieszkańcy dwóch największych miast w województwie – Białegostoku i Suwałk.

czyste powietrze.png

Przypomnijmy, że w tym roku w programie „Czyste Powietrze” wprowadzono istotne zmiany na korzyść beneficjantów. Zwiększono np. wartości progów dochodowych kwalifikujących do uzyskania dofinansowania w ramach wszystkich części Programu, oraz podniesiono maksymalne kwoty dotacji dla poszczególnych poziomów finansowanych, a także maksymalne kwoty dotacji dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć.

Więcej informacji o zmianach w Programie publikujemy w informacji: Nowa edycja programu „Czyste powietrze”  https://gminalomza.pl/index.php?wiad=2739

Punkt Konsultacyjno-Informacyjnego programu „Czyste Powietrze” w Urzędzie Gminy Łomża czynny jest w każdy wtorek i piątek w godz. 8-13.

Fotogaleria