Eternit, używany powszechnie do krycia dachów w drugiej połowie XX wieku, zawiera ok. 10-15% azbestu. Ze względu na jego szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, co zostało udowodnione w latach 80-tych, zakazano jego wytwarzania, a wprowadzone przepisy zobowiązują mieszkańców do usunięcia eternitu z dachów domów i budynków w ciągu najbliższych 8 lat. Niestety unieszkodliwienie azbestu jest bardzo drogie, co sprawia, że wielu mieszkańców, nawet po zdjęciu eternitu z dachu własnych budynków, nie przekazuje go do utylizacji. W realizacji tego zadania wsparła ich Gmina Łomża.
- Pozyskaliśmy ponad 570 tysięcy złotych dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, i dokładamy ok. 480 tys. zł z budżetu gminy, aby odebrać cały zgromadzony przez mieszkańców eternit – mówi Piotr Kłys Wójt Gminy Łomża. – Pod koniec ubiegłego roku odebraliśmy około 250 ton eternitu, a teraz – najpóźniej do połowy kwietnia - odbierzemy kolejne prawie 720 ton. W ten sposób pozbędziemy się eternitu zebranego przez blisko 300 właścicieli domów z naszej gminy. U niektórych z nich eternit czekał na odbiór nawet przez 5 lat, a ostatnie realizowane teraz zgłoszenia są z listopada 2023 r.
Utylizacja eternitu wymaga specjalistycznych działań, a duża ilość zgromadzonego przez mieszkańców eternitu sprawiała, że zadania nie chciały podjąć się firmy z regionu. Ubiegłoroczne zlecenie z Gminy Łomża wykonała firma z Warszawy, a tegoroczne będzie realizowała firma REVOL sp. z o.o. z Łodzi. Podpisana przez Wójta Piotra Kłysa umowa zakłada, że ok. 720 ton eternitu zostanie odebrane i zutylizowane do 12 kwietnia 2024 r. Rozpoczęcie prac uzależnione jest od pogody. Przedstawiciele wykonawcy będą kontaktować się z mieszkańcami, określając dokładne daty odbioru eternitu.