
Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia: głowy, w tym urazy oczu, rąk, w tym silne oparzenia i głębokie rany, a nawet urwane palce. Głośny huk petard może powodować uszkodzenia słuchu.
PAMIĘTAJ! Nigdy nie pochylaj się nad odpalanymi wyrobami, a unikniesz strzału w twarz. Zawsze zachowuj bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Oddal się od wyrobu natychmiast po jego odpaleniu. Petard, baterii, rakiet, fontann i innych wyrobów klasy 3 używaj wyłącznie na dużych otwartych przestrzeniach. Sprawdź, czy w pobliżu nie znajdują się drzewa czy linie energetyczne, a zapobiegniesz groźnym pożarom.
Nie odpalaj fajerwerków w mieszkaniach i w pobliżu nich, nie kieruj w ludzi, nie odpalaj pod wpływem alkoholu, na palnym podłożu lub z balkonu. Nie wracaj do wyrobu, który nie zadziałał! Nigdy nie odpalaj go ponownie! Odczekaj co najmniej 15 minut i umieść go w wiadrze z wodą. Nie podchodź wcześniej - jeśli wyrób zadziała z opóźnieniem - uderzy prosto w ciebie,
Nigdy nie rzucaj petard - możesz w kogoś trafić. Nie odpalaj ich z ręki - możesz stracić palce. Petardy lontowe odpalamy po położeniu na ziemi, draskowe odkładamy na ziemię natychmiast po odpaleniu. Wyroby odpalaj pojedynczo. Nigdy kilka jednocześnie,
Patyk w rakiecie nie służy do trzymania ani wbijania w ziemię! Jest on wyłącznie stabilizatorem lotu. Rakiety należy odpalać z rur (najlepiej z grubej tektury) zagłębionych w ziemi bądź przytwierdzonych tak, by nie mogły się przewrócić.
Powyższe wskazówki i ostrzeżenia znajdują się również na opakowaniach fajerwerków. Dla każdego z typów wyrobów stosuje się ostrzeżenia stosowne do zagrożeń, dlatego zawsze czytaj instrukcję obsługii bezwzględnie przestrzegaj jej zaleceń! Nie czytaj instrukcji 5 minut przed północą. Zrób to wcześniej - już w ciągu dnia przygotuj miejsce do odpalania fajerwerków (zwłaszcza rakiet).
JAK KUPOWAĆ WYROBY PIROTECHNICZNE?
Kupuj wyłącznie od zaufanych sprzedawców. Na wyrobie powinna znajdować się instrukcja obsługi w języku polskim i następujące dane: nazwa, adres producenta bądź importera, określenie typu wyrobu, klasa wyrobu (1, 2 lub 3).
Sprawdź czy produkt nie jest uszkodzony. Obudowa wyrobu nie może posiadać żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, rozdarcia, wgniecenia, wybrzuszenia). Z wyrobu nie może wysypywać się materiał pirotechniczny.
Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną, Pogotowie.
Udanej i bezpiecznej zabawy sylwestrowej oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzą strażacy i pracownicy cywilni KM PSP w Łomży.
foto: www.nasygnale.pl