Wręczając grawerton Wójtowi Piotrowi Kłysowi dr hab. Krzysztof Sychowicz podkreślał, że to podziękowania dla tych, którym chce się chcieć pamiętać o historii i działać na rzecz jej upamiętnienia. Historyk wskazywał działania Wójta Gminy Łomża na rzecz upamiętnienia polskich partyzantów z czasów II wojny światowej poległych w bitwie w Czerwonym Borze oraz przywrócenie pamięci o Stachu Konwie i odrestaurowanie jego pomnika w Lesie Jednaczewskim.
Dziękując Zastępcy Wójta Cezaremu Zborowskiemu mówił, że to także podziękowania za jego wieloletnią pracę dziennikarską i przypominanie wydarzeń historycznych oraz prawdziwych bohaterów Ojczyzny.
Dziękując za otrzymane wyróżnienie Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys mówił, że przyjmuje je jako wyraz uznania dla działań całego samorządu Gminy Łomża. Dziękował także za życzliwe wsparcie na jakie, wraz z zastępcą, zawsze mógł liczyć ze strony pracowników Instytutu Pamięci Narodowej.
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu został powołany 19 stycznia 1999 r. na mocy ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Oddział IPN w Białymstoku powstał jesienią 2000 roku i działalność rozwinął na przełomie 2000 - 2001 r.
Do zadań Instytutu Pamięci Narodowej należy m.in.
- gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych, w tym zbrodni popełnionych na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości, popełnionych w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r.;
- prowadzenie badań naukowych oraz działalność w zakresie edukacji publicznej;
- poszukiwanie miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego, poległych w walce z systemem totalitarnym lub wskutek represji totalitarnych i czystek etnicznych w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r.;
- prowadzenie działalności związanej z upamiętnianiem historycznych wydarzeń, miejsc i postaci w dziejach walk i męczeństwa narodu polskiego w kraju i zagranicą oraz miejsc walki i męczeństwa innych narodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r.;
- udostępnianie dokumentów zgromadzonych w archiwach służb specjalnych PRL osobom, o których organy bezpieczeństwa państwa zbierały informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny.