Bon energetyczny dla mieszkańców Gminy Łomża

grafika bon energetyczny
Gmina Łomża realizuje zadanie z zakresu wypłaty bonu energetycznego dla swoich mieszkańców. Bon energetyczny jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których przeciętne dochody w roku 2023 nie przekroczyły 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Wnioski o przyznanie bonu energetycznego będzie można składać od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. osobiście w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Łomża ul. M. Skłodowskiej – Curie 1A (pokój nr 5). Wnioski złożone po 30 września nie będą rozpatrywane.

Obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, iż bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych będzie wynosić 20 zł. Poniżej 20 zł kwota bonu energetycznego nie będzie wypłacana.

Bon energetyczny będzie wynosił:

• 300 zł dla gospodarstwa domowego 1-osobowego,
  • 400 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób
  • 500 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób
  • 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób

W przypadku, kiedy główne źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2023 r. poz. 2496), do dnia 1 kwietnia 2024 r., bon energetyczny wynosi:

• 600 zł dla gospodarstwa domowego 1-osobowego,
  • 800 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób
  • 1000 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób
  • 1200 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób

W przypadku gdy wniosek o wypłatę bonu energetycznego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, bon ten jest wypłacany osobie w tym gospodarstwie domowym, która złożyła wniosek jako pierwsza.

Minister właściwy do spraw energii określi i udostępni w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu wzór wniosku o wypłatę bonu energetycznego.