Bieg Tropem Wilczym i Bieg po Miód w Giełczynie

Foto nr 42998
Fotogaleria
Ponad 250 osób wystartowało w tegorocznym „Biegu Tropem Wilczym” w Giełczynie. W niedzielę 5 marca, w słoneczne, choć nieco mroźne południe, uczestnicy dobiegli w okolice pomnika w lesie giełczyńskim, gdzie w latach II wojny światowej Niemcy zamordowali około 12 tysięcy mieszkańców Ziemi łomżyńskiej. Stąd większość pobiegła jeszcze 10 km w „Biegu po Miód” w ramach trzeciej edycji „Aktywnej Piątki Gminy Łomża”.

Dystans Biegu Żołnierzy Wyklętych - 1963 m – symbolizuje rok, w którym zginął ostatni, poległy w walce ostatni z nich – Józef Franczak ps. Lalek. Każdy uczestnik otrzymał wyjątkowy zestaw startowy złożony z koszulki, pamiątkowego medalu w kształcie łapy wilka oraz komiksu.

W tym roku wyjątkowo meta umiejscowiona była przy pomniku poświęconym 12 tys. Żydów i Polaków pomordowanych przez Niemców w latach 1941-1944 w lesie giełczyńskim. Obecny na miejscu dr hab. Krzysztof Sychowicz, przybliżył zgromadzonym biegaczom historię tego monumentu, który przeszedł renowację w 2022 r., przeprowadzoną przez Instytut Pamięci Narodowej, staraniem Wójta Gminy Łomża i Wójta Gminy Zambrów. Historyk zaznaczył, że w lesie giełczyńskim nie ma ciał pomordowanych, gdyż zostały spalone.

Spod pomnika wystartował także pierwszy z pięciu biegów w ramach „Aktywnej Piątki Gminy Łomża” – Bieg po Miód. Trasa biegu miała długość 10 km i prowadziła przez malownicze, leśne tereny. Na starcie pojawiło się 146 uczestników, w tym zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Wszyscy szczęśliwie ukończyli rywalizację, a najlepszy okazał się Andrzej Leończuk z Zaścianek – z czasem poniżej 37 minut. Jako drugi, po dwóch minutach, linię mety przekroczył Łomżyniak Adam Szydlik. Natomiast trzeci był Pavel Kulesh z Białegostoku (39 min. 4 s.). Wśród kobiet najszybsza okazała się Magdalena Stasiewicz z Białegostoku z czasem 48 min. i 8 sekund.

W tym roku organizatorzy zamiast pucharów wręczali słoiki z miodem dla najlepszym w kategoriach wiekowych co 5 lat. Wszyscy biegacze na koniec dekoracji biorą udział w losowaniu nagród, którymi były: koszulki grand prix, sękacze, zestawy serów zasponsorowane przez TMT Łomża oraz karty podarunkowe do sieci sklepów Decathlon.

Biegi w Giełczynie to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również okazja do integracji oraz dobrej zabawy. Dla uczestników przygotowano ciepły posiłek w postaci grochówki i kiełbasek.

„Bieg po Miód” w ramach „Aktywnej Piątki Gminy Łomża” odbywa się pod patronatem Marszałka Woj. Podlaskiego i przy współudziale środków z budżetu woj. Podlaskiego. Władze województwa reprezentował w niedzielę Wicemarszałek Marek Olbryś, który z rąk Wójta Piotra Kłysa otrzymał medal tegorocznej edycji grand prix w kształcie „50 - tki”, symbolizującej jubileusz 50-lecia gminy Łomża, który w tym roku obchodzimy.

stopka.png

Fotogaleria