Atak krzyżaków na wioskę słowiańską podczas festynu kultury średniowiecznej

Foto nr 43081
Fotogaleria
Huk hakownic, stukot kopyt koni, szczęk ścierających się mieczy i tarczy dawnych wojów oraz średniowieczna muzyka towarzyszyły uczestnikom „Festynu kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”, którzy niedzielę spędzili w dolinie przy Wzgórzu Królowej Bony, mimo żaru lejącego się z nieba. Punktem kulminacyjnym imprezy było widowiskowe spalenie wioski słowiańskiej przez Krzyżaków.

Nazwa „Festynu kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca” oraz termin imprezy nawiązują do przypadającego 10 sierpnia wspomnienia św. Wawrzyńca diakona i męczennika chrześcijańskiego. Ten święty był patronem pierwszego w regionie kościoła wzniesionego przed tysiącem lat w Starej Łomży. Budowniczym pierwszej chrześcijańskiej świątyni na północno-wschodnim Mazowszu miał być św. Brunon z Kwerfurtu, a wzniesiony przez niego kościół był pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Miejsce, w którym stanął do dziś nazywane jest „Wzgórzem  św. Wawrzyńca”. W pobliżu znajduje się kolejne wzgórze zwane „Górą Królowej Bony”. To pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. Powstało na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia, gdy kształtowało się państwo polskie, a pradziadowie przyjmowali chrzest w Jezusie Chrystusie. Przez kilka kolejnych wieków to tu było centrum regionu, z którego później powstało miasto Łomża.

Festyn w Starej Łomży rozpoczął się tradycyjnie na wzgórzu św. Wawrzyńca, gdzie odbyła się msza święta, celebrowana przez ks. Mariana Mieczkowskiego, proboszcza parafii katedralnej. Następnie, wraz z grupami rekonstrukcyjnymi, goście przemaszerowali traktem w paradzie historycznej pod Górę Królowej Bony.

Na scenie, obok wójta Gminy Łomża, Piotra Kłysa, stanęli: minister rolnictwa Lech Antomi Kołakowski, wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski, wraz ze swoim zastępcą, Tomaszem Madrasem, który pogratulował organizatorom połączenia zabawy z pamięcią o tradycji miejsca i regionu. Starosta łomżyński, Lech Szabłowski, podkreślił wykorzystanie przez organizatorów naturalnych uwarunkowań do stworzenia średniowiecznego festynu.

Wśród gości na scenie pojawił się także przedstawiciel partnera festynu, zastępca dyrektora białostockiego oddziału KOWR-u, Henryk Dębowski, oraz przewodniczący Rady Gminy, Sławomir Zacharczyk. Prowadzący imprezę Jacenty z Ordowa nadał Piotrowi Kłysowi, wójtowi Gminy Łomża, godność "strażnika historii". Gospodarz otrzymał miecz z wygrawerowanym napisem: „Strażnik historii inć Piotr Kłys włodarz Łomży”.

Podczas festynu odbył się także „Bieg na Królową Bonę” w ramach :Aktywnej Piątki Gminy Łomża, którego dystans ze względu na upalną pogodę skrócono z 10 do 8 km. Ten jak go ocenili biegacze – morderczy bieg – ukończyło ok. 90 zawodników. Najszybszy wśród mężczyzn, z czasem 31 min i 10 sekund, był Maciej Wojciechowski ze Szczytna. Natomiast wśród kobiet Weronika Mielniekiewicz z Murzynowa (38m. 52s.).

Atrakcji dla dorosłych i dla dzieci nie brakowało. Były pokazy tańców średniowiecznych, walki, bitwy oraz turniej piesze i konne. Rycerze walczyli o Miecz Wójta Gminy Łomża, a uczestnicy festynu brali udział w turniejach kuszniczych i plebejskich. Niezwykle emocjonujący był konkurs o tytuł Mocarza Gminy Łomża, w którym w szranki stanęło ośmiu śmiałków. Aby wygrać nagrodę – dwudniowy pobyt z cała rodziną hotelu na Zamku w Gniewie – musieli wykazać się ogromną siłą mięśni i charakteru, dźwigając w rękach dwa 8 kg miecze. Mocarzem został mieszkaniec gminy Łomża, który zdetronizował ubiegłorocznego zwycięzcę, z czasem powyżej 6 minut!

W klimat średniowiecza uczestników wprowadzał zespół muzyki dawnej, prezentując kompozycje tradycyjne, które mieszały się z nowoczesnymi utworami. Podczas festynu wybrano damę i księcia, którzy przebrali się w stroje epoki.

Najważniejszym punktem imprezy był napad krzyżaków na wioskę słowiańską, który zakończył się jej efektowym spaleniem. Na koniec zaprezentowano pokaz dżygitu, czyli akrobacji na koniu.

***

Informujemy, że Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. był Sponsorem Głównym wydarzenia pn.: „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”.

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Spółka zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski, przyczyniając się do rozwoju europejskiego rynku gazu. Wszystkie inwestycje GAZ-SYSTEM są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.

Więcej informacji o spółce GAZ-SYSTEM, znajduje się na stronie www.gaz-system.pl.

Partnerem strategicznym wydarzenia był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizujący kampanię #kupujświadomie.

Organizatorzy: Gmina Łomża, Centrum Kultury Gminy Łomża

Partnerzy: OSM Piątnica, LogiSystem

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podlaskiego

Zrealizowano przy wsparciu Województwa Podlaskiego

W wydarzeniu udział wzięli: OSP Jednaczewo, OSP Konarzyce, OSP Siemień Nadrzeczny, OSP Stare Kupiski, KGW Konarzyce, Stowarzyszenie znad Lepackiej Strugi, Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej "Modzel", 18. Łomżyński Pułk Logistyczny, 13. Batalion Lekkiej Piechoty w Łomży, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Park Krajobrazowy Doliny Narwi.

belka sponsora.jpg

 

 

Fotogaleria