Strona główna » Inwestycje
8
paź
2020

Rusza budowa gazociągu Polska - Litwa

Na terenie Gminy Łomża rozpoczynają się pracę związane z budową gazociągu wysokiego ciśnienia Polska – Litwa. Inwestycja, którą realizuje Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Gazociąg, przebiegnie przez tereny trzech miejscowości Gminy Łomża – Andrzejki, Czaplice i Chojny Młode.

„Budowa międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego to trzecia z dużych międzynarodowych inwestycji infrastrukturalnych, która przebiega przez Gminę Łomża. Kilka lat temu zrealizowano Most Energetyczny Polska – Litwa, ze stacją 400 kV w okolicach Podgórza. Obecnie trwa budowa drogi ekspresowej S-61 Via Baltica. Nowy gazociąg, który ma połączyć sieci przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy, to także możliwość gazyfikacji regionów kraju do tej pory pozbawionych dostępu do gazu ziemnego.

Po polskiej stronie inwestycja została podzielona na dwie części:
– północną - od granicy z Litwą w gminie Sejny do wsi Rudka Skroda w okolicy Małego Płocka,
- południową - od wsi Rudka Skroda do Tłoczni Gazu w Hołowczycach.

Południowa część gazociągu Polska – Litwa przebiega m.in. przez teren Gminy Łomża. W ubiegłym roku firma GAZ-SYSTEM S.A. uzyskała wszelkie zgodny i decyzje lokalizacyjne, dotyczące budowy tego odcinka gazociągu, a teraz rozpoczną się prace ziemne. Inwestycję, na zlecenie GAZ-SYSTEM S.A., prowadzi firma PORR S.A. W przyszłym tygodniu wyznaczone zostały komisyjne opisy stanu zagospodarowania działek, które będą wykorzystywane pod budowę gazociągu.

Podczas wizji lokalnej w obecności Rzeczoznawcy Majątkowego zostaną spisane protokoły dokumentujące stan zagospodarowania poszczególnych nieruchomości. Po zakończeniu realizacji inwestycji, planowanej do 2022 roku, odrębnym protokołem zostaną określone wszelkie szkody spowodowane realizacją inwestycji. Na tej podstawie Rzeczoznawca Majątkowy wyznaczony przez Wojewodę Podlaskiego oszacuje, w odniesieniu do każdej z działek, wartość należnego Właścicielom odszkodowania, które odrębną decyzją administracyjną przyzna Wojewoda Podlaski.

Zgodnie z informacją przekazaną przez firmę PORR S.A. komisyjne opisy stanu zagospodarowania działek na terenie Gminy Łomża odbędą się w dniach 13 - 15 października 2020 r. Właściciele działek otrzymali już stosowne zawiadomienia w tej sprawie.

- Podczas oględzin obecność Właściciela / Współwłaściciela / Użytkownika wieczystego nieruchomości jest obowiązkowa. W przypadku, gdy działka jest współwłasnością i nie wszyscy Właściciele mają możliwość stawienia się na gruncie ważne, aby osoby obecne na spotkaniu posiadały stosowne upoważnienie / pełnomocnictwo w tym zakresie – do występowania w imieniu nieobecnych - zaznacza wykonawca inwestycji. - Protokół opisujący nieruchomość w przypadku nieobecności Właściciela zostanie spisany jednostronnie przez Wykonawcę Robót Budowalnych przy udziale Rzeczoznawcy Majątkowego.

Uwaga ważna informacja dla rolników: Inwestycja może mieć wpływ na powierzchnię kwalifikującą się do dopłat w ramach systemu wsparcia bezpośredniego, płatności rolnośrodowiskowych, dopłat ONW itp.

Właściciele działek, przez które wytyczony został przebieg gazociągu Polska – Litwa, chcąc uzyskać dodatkowe informacje na temat inwestycji, proszeni są o kontakt pod nr tel. +48 691 706 706, +48 22 189 07 00, lub w formie elektronicznej na adres: polska-litwa@gaz-system.pl

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.