Strona główna » Dla mieszkańców » Komunikaty
14
gru
2018

Walka o niższą cenę śmieci

Zapowiedziana przez Prezesa Zakładu Gospodarowania Odpadami w Łomży Jana Perkowskiego podwyżka o 49%o płaty za zagospodarowanie odpadów w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów w Czartorii (RIPOK) nie wydaje się odpowiednio uzasadniona – uznaje wójt gminy Łomża Piotr Kłys. Aktualnie w Urzędzie Gminy Łomża trwa analiza przedstawionych kalkulacji kosztów zagospodarowania odpadów i ceny przyjęcia odpadów w RIPOKu. Na jej potrzeby wójt skierował szereg pytań do prezydenta Miasta Łomży, prezesa ZGO, ale także wszystkich RIPOKów w województwie podlaskim.

Na początku grudnia br. w Miastkowie na zaproszenie Prezesa Zakładu Gospodarowania Odpadami w Łomży Jana Perkowskiego oraz Prezydenta Miasta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, odbyło się spotkanie z przedstawicielami samorządów 18 gmin objętych zachodnim Regionem Gospodarki Odpadami – Obszar Czartoria. W trakcie spotkania, w którym uczestniczył także Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, prezes miejskiej spółki śmieciowej zapowiedział, że na początku przyszłego roku wprowadzona zostanie w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów w Czartorii (RIPOK) podwyżka za zagospodarowanie odpadów o 49%. Prezydent Łomży wraz z prezesem ZGO tłumaczyli, że podwyżka podyktowana jest wzrostem stawek opłat za termiczne zagospodarowanie odpadów posortowniczych w spalarni w Białymstoku, wzrostem cen paliw i energii oraz koniecznością przeprowadzenia kolejnych inwestycji w RIPOKu.


Informacja ta spotkała się z niezadowoleniem, a w niektórych przypadkach stanowczymi protestami, zaproszonych włodarzy gmin, które zgodnie z Wojewódzkim Planem Zagospodarowania Odpadami zobowiązane są przekazywać odpady do RIPOKu w Czartorii. Samorządowcy zgodnie podkreślali, że podwyżka przyjęcia odpadów w Czartorii spowoduje bardzo duży wzrost opłat ponoszonych przez mieszkańców gmin całego regionu, dlatego zasadność jej powinna być wnikliwie przeanalizowana. 
Burzliwa dyskusja zakończyła się uwagą wójta Piotr Kłysa, że proponowane ceny przyjęcia odpadów są znacznie wyższe niż w pozostałych RIPOK-ach województwa podlaskiego oraz prośbą  o przesłanie do urzędu Gminy Łomża dokładnych kalkulacji kosztów zagospodarowania odpadów i proponowanych nowych cen przyjęcia odpadów.  Wójt Gminy Łomża komentując przebieg spotkania, poddaje w wątpliwość zasadności wysokości podwyżki i twierdzi, że argumenty przedstawicieli Miasta Łomży nie przekonały go. Wójt przede wszystkim podnosi kwestię możliwości wykorzystywania pozycji dominującej przez ZGO. Zgodnie z wojewódzkim planem odpady z terenu gminy Łomża, podobnie jak z innych gmin regionu, muszą trafiać do RIPOK-u w Czartorii. Gminy nie mogą skorzystać z usług innych RIPOK-ów oferujących korzystniejsze ceny. Oznacz to monopol miejskiej spółki ZGO na przyjęcie odpadów. Jest to niepokojąca sytuacja z punktu widzenia mieszkańców gminy, których domowe budżety w dużym stopniu uzależnione są od decyzji podejmowanych w miejskiej spółce. 

W Urzędzie Gminy Łomża trwa analiza kosztów gospodarki odpadami na terenie gminy Łomża. Dziś opłaty ponoszone przez mieszkańców gminy są najniższe w regionie, a standard usług bardzo wysoki. Było to możliwe dzięki wcześniejszym decyzjom wójta Piotra Kłysa dotyczących m.in. rozstrzygnięcia kilkuletniego przetargu na zebranie śmieci z terenu gminy. Podpisana z wykonawca umowa obowiązuje do końca przyszłego roku niemniej zaproponowany przez spółkę ZGO niemal 50% wzrost opłat za przyjecie odpadów w RIPOK-u w Czartorii musiałby spowodować także wzrost opłat za śmieci ponoszonych przez mieszkańców Gminy Łomża.

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.