Strona główna » Dla mieszkańców
4
wrz
2018

Właścicielu, pilnuj swojego psa

W związku z coraz częstszymi zdarzeniami związanymi z pogryzieniem przez psy, informujemy o zakazach i obowiązkach jakie ciążą na właścicielach czworonogów.

Zgodnie z ustawą o Ochronie zwierząt zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Oczywiście zakaz ten nie obejmuje puszczania psów na własnej, ogrodzonej działce. Za pozostawienie psa bez opieki na drodze grozi kara aresztu lub grzywny. W przypadku gdy właściciel przekonany jest o nieagresywnym zachowaniu psa, zaznaczyć trzeba, że dzieci idące do szkoły, rowerzyści czy piesi nie wiedzą o tym, a instynkt samozachowawczy podpowiada, że zwierzę przystąpi do ataku i należy zminimalizować ryzyko. Jest to znaczne ograniczenie komfortu osób korzystających z dróg oraz innych terenów publicznych. Pies będący puszczony samopas może również wyrządzić szkody sąsiadowi.

Często brak odpowiedniej opieki nad zwierzętami skutkuje ich niekontrolowanym rozmnażaniem. W takich sytuacjach często dochodzi do pozbywania się niechcianych zwierząt przez porzucenie ich w lesie, czy innej wsi kilka kilometrów dalej, żeby utrudnić im powrót do domu. Takie działanie jest zagrożone karą aresztu lub grzywny, jednak poza tym wiąże się to z wymiernymi stratami dla wszystkich mieszkańców, gdyż zamiast na budowę chodnika czy postawienie lampy, pieniądze w budżecie muszą być zabezpieczone na wyłapywanie i utrzymywanie bezpańskich psów. Jest to duży problem i niemałe kwoty. Pozbywanie się zwierząt w sposób doraźny, tj. ich uśmiercanie jest zupełnie nieetyczne, nieakceptowalne i karalne, gdyż grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3.

Zwierzę nad którym sprawujemy opiekę musi mieć zagwarantowane godziwe warunki bytowe, jasno określone w treści ustawy. Właściciel ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Wszystkich właścicieli prosimy o zadbanie o swoje czworonogi z uwagi na grożącą odpowiedzialność karną.  

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.