Strona główna » Dla mieszkańców
27
lip
2018

Susza – prace komisji nadal trwają

Trwają prace komisji ds. szacowania szkód w gospodarstwach rolnych powstałych z wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych jakim jest susza.

Reakcja pracowników urzędu była szybka, dzięki bardzo dobrej współpracy z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Izbami Rolniczymi. Klęska jaką jest susza wystąpiła na szeroką skalę, w związku z czym do Gminy wpłynęła bardzo duża ilość wniosków.   

 

Przypominamy, iż na wniosek Wójta Gminy Łomża w dniu 22 czerwca 2018 r. Wojewoda Podlaski powołał Komisję ds. szacowania strat na obszarach dotkniętych suszą. Poszkodowani rolnicy składali do Urzędu Gminy wnioski wraz z wypełnionymi oświadczeniami, które stanowiły podstawę do sporządzenia protokołów. Do urzędu trafiło około 400 wniosków z gospodarstw dotkniętych klęską. Tak duża skala niekorzystnego zjawiska wymagała zaangażowania pracowników i solidnego nadzoru Wójta Gminy, który czuwał nad właściwą pracą komisji. Lustracja w terenie trwała do 20 lipca 2018 r. W prace komisji zaangażowanych było pięciu pracowników Urzędu Gminy Łomża, dwóch przedstawicieli Podlaskiej Izby Rolniczej oraz jeden pracownik Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Członkowie komisji dokonywali oceny szkód, ustalali ich zakres oraz procent szkody i wartość obniżenia przychodu. Zgodnie z wytycznymi Ministra Rolnictwa oszacowanie strat u rolnika jest podstawą do udzielenia mu pomocy. Aktualnie trwa uzupełnianie dokumentacji i przygotowanie zbiorczego zestawienia strat, które będzie przekazane wraz z protokołami do Wojewody. Szacowane były głównie: zboża jare, drugi pokos trwałych użytków zielonych i kukurydza. Straty objęły blisko 4 tyś. ha gruntów ornych i łąk naszej gminy.

 

Producenci rolni po oszacowaniu strat będą mogli korzystać z różnych form pomocy, takich jak: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składek w KRUS, ulg rolnych oraz wsparcia oferowanego przez agencje rolne.

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.