Strona główna » Oświata, kultura, OSP » Biblioteki
13
lip
2018

Jeśli pamiętasz lub wiesz…

W związku z planowaną publikacją Biblioteka Publiczna Gminy Łomża poszukuje informacji i dokumentów źródłowych dotąd niepublikowanych, dotyczących przymusowych deportacji ludności Podgórza i okolic, które miały miejsce 10 lutego 1940 r. Pomogą one ocalić pamięć o deportowanych, a także wpiszą się w całokształt działalności biblioteki na rzecz ofiar represji wojennych.

Ostatnie lata upływają pod znakiem licznych wydarzeń związanych z uczczeniem pamięci osób przymusowo deportowanych na Syberię w 1940 r. Został odsłonięty Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru w Podgórzu, w miejscu, skąd ponad 70 lat temu wywieziono ponad 170 osób. Co roku biblioteka organizuje uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Zorganizowano również Światowy Dzień Sybiraka wraz z konferencją „Syberia dziś - nowe spojrzenie na tematykę przymusowych deportacji w głąb Rosji" pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i medialnym TVP Białystok. Biblioteka prowadzi również szeroką działalność edukacyjną m.in. cykl spotkań „Syberia wczoraj i dziś". Trwają intensywne prace związane z utrwaleniem historii i ocaleniem pamięci o tych wydarzeniach, a zwieńczeniem tych prac ma być wspomniana publikacja.
- Zachęcam do włączenia się w budowanie pamięci lokalnej ojczyzny – mówi Wójt Gminy Piotr Kłys.

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.