Strona główna » Inwestycje
1
lut
2018

Przygotowania do sezonu inwestycyjnego w gminie Łomża

Choć rok 2018 dopiero się zaczął i trwa zima, pracownicy Urzędu Gminy Łomża intensywnie pracują, przygotowując planowane na ten rok gminne inwestycje. Już ogłoszone zostały pierwsze przetargi na wybór ich wykonawców i przygotowywane do ogłoszenia są kolejne. Trwają też procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, które jest niezbędnym do rozpoczęcia prac.

W ostatnim czasie rozstrzygnięto przetarg i wyłoniono wykonawcę, który przebuduje budynek dawnej hydroforni na świetlicę wiejską w Starej Łomży przy Szosie. W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa, a zgodnie z zapisami w niej zawartymi, prace mają zakończyć się wraz z końcem lipca.

Zaawansowany jest proces projektowania przebudowy Stacji Uzdatniania Wody w Podgórzu i Starych Modzelach.

Poprawią się drogi

Ogłoszone zostały przetargi na ulicę Sosnową w Wygodzie oraz drogę przez wieś Mikołajki. Rozpoczęto także procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla kilku innych gminnych dróg. Wśród nich są:

- budowa ulicy Pięknej w Podgórzu wraz z oświetleniem i kanalizacją deszczową oraz przebudowa ulicy Kościelnej w Podgórzu,

- przebudowa ulicy Parkowej w Starej Łomży przy Szosie z kanalizacją deszczową i przebudowa oświetlenia,

- budowa ul. Janowskiej w Starych Kupiskach wraz z kanalizacją deszczową,

- budowa drogi do kolonistów w Boguszycach,

- przebudowa drogi przez Stare Sierzputy, aż do drogi krajowej (do końca kwietnia ma być gotowa dokumentacja na przebudowę drogi ze Starych Sierzput do Bożenicy).

W najbliższym czasie planowane jest ogłoszenie przetargów na I etap przebudowy ul. Spokojnej w Giełczynie. Powstanie jezdnia o szerokości 5 m wraz z chodnikiem po jednej stronie. Powstał projekt na przebudowę całej ulicy, ale prace budowlane zostaną podzielone na etapy. Realizacja będzie uzależniona od środków finansowych. Docelowo Giełczyn uzyska w ten sposób chodniki na całej długości ulicy Spokojnej i Górzystej.

Według zapewnień gminnych urzędników niedługo ogłoszone zostaną przetargi na I etap budowy chodnika w Nowych Kupiskach oraz remont chodnika ul. Leśnej w Wygodzie. Bezpieczeństwo przede wszystkim pieszych poprawić ma oświetlenie dróg. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na modernizację oświetlenia w całej gminie, o którym więcej piszemy w artykule „I nastała jasność…”.

Gmina stara się pozyskać ze środków Zarządu Województwa Podlaskiego dofinansowanie na kontynuację remontu drogi dojazdowej do pól we wsi Gać na odcinku ok. 250 m.

I nie tylko drogi…

Potrzeby inwestycji w infrastrukturę drogową są najczęściej zgłaszane, ale to nie jedyne potrzeby mieszkańców. W ramach nowego programu „Otwartych Stref Aktywności” Ministerstwa Sportu i Turystyki samorząd będzie zabiegać o środki na inwestycje sportowo-rekreacyjne. W ten sposób mają szanse powstać siłownie zewnętrzne, strefy relaksu i place zabaw w Jednaczewie, Starych Modzelach i Boguszycach. Gmina chce także sięgnąć po fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i dzięki nim zbudować plac zabaw w Starej Łomży nad Rzeką oraz siłownie na powietrzu w Giełczynie i Wygodzie.
Gminny Ośrodek Kultury w Pniewie we współpracy z gminą złożył wniosek o przyznanie pomocy finansowej do Programu Narodowego Centrum Kultury – inicjatywy lokalne 2018. Projekt ma być skierowany do kobiet nieaktywnych zawodowo wychowujących dzieci, organizacji i grup nieformalnych, seniorów, członków młodzieżowych grup formalnych i nieformalnych, organizacji pozarządowych, dzieci i młodzieży zaangażowanych w wolontariat, grup hobbystycznych.

Szans na dofinansowanie GOK upatruje także w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego złożył projekt pn.: „Młodzi Lubią Kulturę – Edukacja Kulturalna 2018”. Zaplanowane działania dotyczą edukacji muzycznej dla szkół podstawowych gminy Łomża, rytmiki muzycznej dla najmłodszych oraz nauki gry na instrumentach w trzech placówkach edukacyjnych.

W ramach Programu Infrastruktury Domów Kultury gmina chciałaby zrealizować projekt dotyczący unowocześnienia Gminnego Ośrodka Kultury w Pniewie, które polegać ma na wykonaniu termomodernizacji budynku, modernizacji sceny wewnątrz oraz zakupie instrumentów muzycznych.

Wspomniane wyżej zadania, to tylko reprezentacja katalogu przedsięwzięć, które znalazły się w planach budżetowych gminy.

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.