Strona główna » Oświata, kultura, OSP » Szkoły podstawowe i Gimnazjum
5
gru
2017

Rafał Wilk - człowiek ze stali

Rafał Wilk, paraolimpijczyk i wielokrotny medalista gościł w Szkole Podstawowej w Kupiskach. Sportowiec przybliżył uczniom swój życiorys oraz karierę sportową. Opowiedział, jak pokonywał własne słabości, aby dzięki temu znaleźć się dziś w miejscu, w którym można mówić o sportowym sukcesie. W środowisku sportowym pan Rafał nazywany jest „człowiekiem ze stali”.

Rafał Wilk urodził się 9 grudnia 1974 r. w Łańcucie, a karierę sportową rozpoczął w 1991 jako żużlowiec i z tym sportem wiązał swoją przyszłość. Jako junior zdobył dwa złote medale w drużynowych mistrzostwach Polski. W 2006 roku podczas meczu ligowego w Krośnie zahaczył o bandę, przewrócił się i upadł na tor, a po jego plecach przejechał klubowy kolega. W wypadku doznał urazu kręgosłupa, stracił władzę w nogach i w konsekwencji zakończył karierę żużlową. Pomimo tragedii jaka wydarzyła się w jego życiu nie zrezygnował z czynnej kariery sportowej i zaczął uprawiać narciarstwo zjazdowe na nartach jednośladowych- mono ski oraz kolarstwo na rowerze z napędem ręcznym tzw. handbike. To właśnie handbike stał się dyscypliną sportową, w której Rafał Wilk szybko zaczął odnosić medalowe sukcesy. W 2012 roku na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie zdobył dwa złote medale. Podczas kolarskich Mistrzostw Świata w konkurencjach paraolimpijskich w 2013 roku zdobył dwa tytuły Mistrza Świata w jeździe indywidualnej na czas, oraz ze startu wspólnego. W 2016 roku w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie był chorążym polskiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia, zdobył dwa medale: złoty w jeździe na czas oraz srebrny w wyścigu ze startu wspólnego. Sportowiec ten jest pięciokrotnym mistrzem świata, pięciokrotnie znalazł się na pierwszym miejscu rankingu UCI.
W trakcie spotkania uczniowie dostali ważną lekcję, dowiedzieli się, że pomimo niepełnosprawności można „dojechać na szczyt”.

  • Rafał Wilk - człowiek ze stali
  • Rafał Wilk - człowiek ze stali
  • Rafał Wilk - człowiek ze stali
  • Rafał Wilk - człowiek ze stali
  • Rafał Wilk - człowiek ze stali
  • Rafał Wilk - człowiek ze stali
  • Rafał Wilk - człowiek ze stali
  • Rafał Wilk - człowiek ze stali
Wiadomość opublikowana przez: Administrator