Strona główna » Inwestycje
27
lis
2017

Rekordowe inwestycje w projekcie budżetu na 2018 rok

Wydanie około 12 milionów złotych na inwestycje przewiduje projekt budżetu Gminy Łomża na 2018 rok. To rekordowo wysoka kwota. W tym roku na ten cel zapisane jest prawie 8 mln zł, a w 2015 roku było tylko 3,6 mln zł. Największe i najbardziej kosztowne inwestycje związane będą z infrastrukturą wodociągową oraz drogami gminnymi.

Przedstawiony przez wójta Piotra Kłysa projekt budżetu Gminy Łomża na 2018 rok zakłada dochody na poziomie 42 mln złotych, a wydatki na ponad 47 milionów. Ponad jedna czwarta środków ma być wydana na inwestycje zmierzające przede wszystkim do poprawy jakości życia mieszkańców gminy. W sumie będzie to 12 mln złotych, przy czym na inwestycje drogowe i infrastruktury wodociągowej, gmina planuje wydać ponad 9 mln złotych. 
- Jeszcze nigdy w historii naszej gminy wydatki inwestycyjne nie były tak wysokie, ale też jeszcze nigdy gmina nie podejmowała tak wielkich przedsięwzięć – mówi wójt Piotr Kłys. - Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich możemy podjąć się przebudowy stacji uzdatniania wody w Podgórzu i Starych Modzelach. W ten sposób zapewnimy mieszkańcom stały dostęp do jakościowo dobrej wody pitnej. Inwestycja to ok. 4,3 mln zł, przy czym blisko połowę otrzymamy z dotacji. Jeszcze więcej środków chcemy przeznaczyć na drogi gminne. W projekcie budżetu na 2018 rok zaplanowaliśmy na ten cel ponad 4,7 mln zł. To pieniądze na budowę, wykupy gruntów pod drogi czy opracowanie niezbędnych dokumentacji. Warto w tym miejscu wskazać kilka inwestycji drogowych, które zaplanowaliśmy na przyszły rok: ul. Leśna w Konarzycach, ul. Janowska i Armii Krajowej w Starych Kupiskach, ul. Sosnowa i Brzozowa w Wygodzie, I etap budowy ul. Spokojnej w Giełczynie, ul. Lipowa w Pniewie, droga przez wieś Mikołajki i Boguszyce czy ul. zielona w Jednaczewie. Planowane jest również sporządzenie dokumentacji na kolejne inwestycje drogowe, z których wymienić można ul. Szkolną i Akacjową w Pniewie, ul. Boczną w Konarzycach, drogę Milewo-Milewo Kolonia, Modzele Wypychy – Milewo, czy ul. Górzystą, Jesionową i Jałowcową w Giełczynie - wylicza włodarz gminy.

Duże środki będą przeznaczone także na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. W sumie na ten cel ma iść ponad 2,3 mln zł, przy czym znaczna część środków to realizacja dofinansowanych z projektu unijnego montaży kolektorów i solarów na domach mieszkańców gminy. Jest to pierwszy tego typu projekt realizowany przez gminę, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli korzystać z odnawialnych źródeł energii. Wartość tego projektu to ponad 2,2 mln zł.
Ponad pół miliona złotych wydanych ma być w dziale kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, a kolejne 128 tys. na inwestycje w kulturę fizyczną. Z tych środków ma być m.in. przeprowadzona adaptacja budynku po hydroforni na świetlicę w Starej Łomży przy Szosie, czy budowa siłowni zewnętrznych także m.in. w Wygodzie, Starych Modzelach, Janowie, Mikołajach i Pniewie. 
W wydatkach inwestycyjnych na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową w projekcie budżetu gminy na 2018 rok zapisane jest ponad 125 tys. zł. Pieniądze przeznaczone będą na doposażenie i remonty gminnych jednostkach OSP, a także zakup samochodu pożarniczego.

Tak licznych inwestycji nie udałoby się nam planować bez pozyskania środków zewnętrznych. W pierwszej kolejności to dotacje przede wszystkim ze środków unijnych. Na kilka już mamy decyzje, ale są też i takie, o które jeszcze zabiegamy. Część inwestycji będzie finansowana z planowanego do zaciągnięcia kredytu. Ma to być kwota 6 mln złotych, ale zapewniam, że nie będzie on stanowił zbytniego obciążenia dla budżetu naszej gminy – mówi wójt Piotr Kłys. - Wskaźnik jednoroczny spłaty kredytów w 2015 r. wynosił 6%, a w 2018 r. 2,35%. Natomiast w 2019 r., kiedy będziemy spłacali planowany do zaciągnięcia w 2018 r. kredyt w wysokości 6 mln, wskaźnik ten wyniesie 5,20%.  

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.