Strona główna » Dla mieszkańców » Gospodarka odpadami
9
sty
2017

Dobrze działające gospodarowanie odpadami

W 2015 roku wójt Gminy Łomża podpisał 4-letnią umowę na wywóz śmieci, która miała być gwarantem niezmienności ceny za odbiór odpadów z gospodarstw domowych. Niestety zmieniły się warunki zewnętrzne. W ciągu dwóch lat należąca do miasta Łomża spółka administrująca Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Czartorii, do której trafiają także śmieci z terenu gminy Łomża, w związku z zaostrzeniem przepisów dotyczących składowania śmieci, dwukrotnie podnosiła opłaty za ich przyjęcie. Tak wielki wzrost opłat, musiał przełożyć się także na wzrost stawek tzw. „podatku śmieciowego” na terenie wszystkich gmin kierujących swoje odpady do tego zakładu. Zgodnie z wymogami ustawy koszty gospodarki śmieciowej muszą być pokrywane z pozyskiwanych na ten cel środków od mieszkańców. Gmina nie może na tym zarabiać, ani też nie może tej działalności dotować z innych źródeł.

Warto podkreślić, że w zamian za opłatę śmieciową mieszkańcy Gminy Łomża otrzymują najszerszy w regionie zakres usług. Odbiór odpadów zmieszanych odbywa się dwa razy miesiącu, odbiór odpadów segregowanych – raz w miesiącu, a biodegradowalnych w okresie letnim dwa razy w miesiącu. Dodatkowo dwa razy do roku organizujemy odbiór odpadów problemowych bezpośrednio z nieruchomości, którym zajmuje się Zakład Usług Komunalnych. Pracownicy wykorzystują do tego celu ciągnik z ładowaczem, którego zakup został dofinansowany w kwocie ok. 150 tysięcy złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Gmina Łomża promuje także segregowanie odpadów wśród mieszkańców. Dzięki pozyskanym środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w 2016 roku Urząd Gminy Łomża przeprowadził kampanię ekologiczną pn.: „Gmina Łomża – dbajmy o czystość”. Działania proekologiczne skierowane były do uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum. 

Wiadomość opublikowana przez: Administrator
Tematy pokrewne (tagi): kadencja,

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.