Strona główna » Oświata, kultura, OSP » Biblioteki
15
lip
2016

W Podgórzu stanie pomnik upamiętniający Sybiraków

Na ostatniej sesji Rada Gminy Łomża podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika upamiętniającego wywózkę mieszkańców na Sybir w latach 1939 - 1945. Inicjatorami przedsięwzięcia są Wiesława Kłosińska, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża, mieszkańcy Podgórza i lokalne stowarzyszenie „Nasze Miejsce”.

10 lutego 1940 roku to data, która głęboko zapadła w pamięć mieszkańców naszego regionu. 76 lat temu o świcie rozpoczęła się masowa wywózka Polaków na Syberię. W miejscu, w którym obecnie znajduje się szkoła, biblioteka i siedziba OSP w Podgórzu, a wtedy plac szkolny, rozegrały się tragiczne wydarzenia dla mieszkańców wsi i okolic. Przymusowo wywieziono wtedy na Sybir około 50 rodzin.
Pomnik upamiętniający wszystkich sybiraków przymusowo deportowanych w latach 1939-1945 będzie zlokalizowany na zboczu skarpy przed wejściem do Biblioteki Publicznej Gminy Łomża. Wykonany zostanie z czterech stalowych blach, w formie prostopadłościanu. Wewnątrz pomnika umieszczony zostanie reflektor podświetlający konstrukcję od środka. Do pomnika prowadziły będą schody i chodnik. Poniżej pomnika na zboczu skarpy zostaną umieszczone drewniane podkłady kolejowe, a na nich odcinki szyn kolejowych. Po lewej stronie pomnika umieszczony zostanie maszt z flagą. Jego uroczyste odsłonięcie planowane jest w lutym 2017 r. w 77. rocznicę wywózki.
Budowę pomnika można wesprzeć kupując książkę „Podgórze i Podgórzacy”. Autorem wydawnictwa jest mieszkaniec Podgórza Wawrzyniec Kłosiński, a wydawcą Biblioteka Publiczna Gminy Łomża.

Wiadomość opublikowana przez: Administrator

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W celu świadczenia usługi, ulepszania i analizy posiłkujemy się usługamii narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele,przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danychuzyskanych w Serwisie realizować swoje własne cele i cele ich podmiotówwspółpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:

  • Analityki ruchu na stronie - Google Analytics
  • Automatycznego tłumaczenia strony - Google Translator
  • Korzystamy z Google Maps
  • Korzystamy z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, wpostaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron iaplikacji internetowych w celach marketingowych oraz umieszczeniaznaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyćobsługę plików Cookies.