Urząd Gminy Łomża

Biuletyn Informacji Publicznej

Komunikat nr 2 w sprawie przetargu na przebudowę drogi

ulica Armii Krajowej we wsi Stare Kupiski od km 0+000,000 do km 1+870,00

W związku z ogłoszonym 03 października 2018 r. przetargiem na przebudowę ulicy Armii Krajowej w Starych Kupiskach od km 0+000,00 do km 1+870,00 Wójt Gminy Łomża informuje, że do dnia 30 października 2018 r. wpłynęły do Zamawiającego zapytania dotyczące prowadzonego postępowania. Niżej podaje się zgłoszone zapytania i odpowiedzi:

Pytanie nr 1:

Proszę o załączenie dokumentacji geologicznej.

Odpowiedź:

Zamawiający nie dysponuje dokumentacją geologiczną w wersji elektronicznej – można się z nią zapoznać wyłącznie w siedzibie Zamawiającego, to jest w Urzędzie Gminy Łomża w Łomży przy ul. Marii Skłodowskiej–Curie 1a w pokoju nr 11 lub uzyskać – na wniosek – kserokopię drogą pocztową.

Pytanie nr 2:

W związku z obmiarowym rozliczeniem robót oraz przeprowadzoną wizją w terenie i stwierdzeniem występowania gruntów wysadzinowych oraz wysokiego zwierciadła wód gruntowych. Prosimy o uzupełnienie przedmiaru budowy kanalizacji deszczowej o pozycje odnośnie wymiany gruntu oraz odwodnienia wykopów.

Odpowiedź:

W SIWZ jest jednoznacznie zapisane, że Zamawiający zapłaci za wszystkie roboty dodatkowe, których nie można przewidzieć na etapie ogłaszania przetargu – dział I pkt 14, dział III pkt 6 ust. 4 i 5. Jeśli więc w trakcie robót zajdzie konieczność wymiany gruntu potwierdzona przez inspektora nadzoru, to grunt ten będzie trzeba wymienić – za dodatkową opłatą. Jeśli w trakcie robót wystąpi konieczność odwodnienia wykopów spowodowana warunkami gruntowym, np. silnie nawodnione grunty, których nie stwierdzono w badaniach geologicznych i nie można było przewidzieć ich występowania, to za odwodnienie takich wykopów Wykonawca otrzyma wynagrodzenie. Nie będzie zapłacone za odwadnianie wykopów spowodowane z winy Wykonawcy lub warunkami atmosferycznymi – np. niezabezpieczenie wykopów lub inna przyczyna.

Pytanie nr 3:

Jaka średnica rury pomiędzy studnią D46 a D47? Na mapie PZT jest DN 300 a na profilu DN 400.

Odpowiedź:

Zaprojektowana średnica rurociągu na odcinku od studni D46 do studni D47 to 400 mm – zgodnie z profilem podłużnym, punktem 2 i 7 opisu technicznego i przedmiarem robót. Niezgodność z projektem zagospodarowania terenu jest pomyłką, która została zauważona po odbiorze dokumentacji – w wersji papierowej jest ta średnica poprawiona przez projektanta.

Pytanie nr 4:

Gdzie jest studnia S1? Na mapie PZT nie ma jej, jest tylko na profilu.

Odpowiedź:

Studnia S1 jest miedzy studnią D43 i D44 – na wprost działki 59/4. Niezgodność z projektem zagospodarowania terenu jest pomyłką, która została zauważona po odbiorze dokumentacji – w wersji papierowej jest ta studnia wrysowana przez projektanta.

Pytanie nr 5:

Jaka średnica rury pomiędzy studnią D41 a D42? Na mapie PZT jest DN 400 a na profilu DN 500.

Odpowiedź:

Zaprojektowana średnica rurociągu na odcinku od studni D41 do studni D42 to 500 mm – zgodnie z profilem podłużnym, punktem 2 i 7 opisu technicznego i przedmiarem robót. Powód rozbieżności – jak w odpowiedzi na pytanie nr 3.

Pytanie nr 6:

Jaka średnica rury pomiędzy studnią D35 a D56? Na mapie PZT jest DN 250 a na profilu DN 300.

Odpowiedź:

Zaprojektowana średnica rurociągu na odcinku od studni D35 do studni D56 to 300 mm między studnią D34 i D56 oraz 500 mm między studnią D34 i D35 – zgodnie z profilem podłużnym, punktem 2 i 7 opisu technicznego i przedmiarem robót. Powód rozbieżności – jak w odpowiedzi na pytanie nr 3.

Pytanie nr 7:

Jaka średnica studni D42, D41, D40, D39, D38, D37, D35, D34? W przedmiarze jest DN 1000 mm, a w projekcie DN 1200 mm DN 300.

Odpowiedź:

Zaprojektowana średnice studni D42, D41, D40, D39, D38, D37, D35, D34 to 1200 mm – zgodnie z profilem podłużnym i punktem 7 opisu technicznego – przy wycenie studni o średnicy 1200 mm należy uwzględnić odpowiednie zwiększenia i zmniejszenia ich głębokości.

Pytanie nr 8:

Z jakiego materiału ma być rura DN 500mm PVC czy GRP.

Odpowiedź:

Należy zastosować rury DN 500 mm z tworzywa sztucznego np. PEHD lub PP karbowane, o wytrzymałości nie mniejszej jak SN8 lub wyższej.

Pytanie nr 9:

Prosimy o zamieszczenie tabeli robót ziemnych.

Odpowiedź:

Tabela robót ziemnych oraz inne załączniki została zamieszczona w załączniku do niniejszego komunikatu.

Pytanie nr 10:

Prosimy o sprawdzenie i ewentualne dokonanie korekt ilości robót w przedmiarze:

- ul. Brzozowej – oprócz zaniżonego krawężnika brak pozostałych robót,

- brak zaniżonego krawężnika na zjazdach na ulice (jest tylko Brzozowa i Pogodna),

- brak zaniżonego krawężnika na połączeniu z drogą krajową nr 61.

Odpowiedź:

Zgodnie z SIWZ przedmiar robót jest dokumentem pomocniczym, ale jest też zapis, że ostateczne rozliczenie nastąpi na podstawie faktycznie wykonanych ilości poszczególnych robót – dział III pkt 6 ust. 6. Jeśli więc wycena roboty zostanie sporządzona na podstawie przedmiaru, w którym Wykonawca zauważył pomyłki lub niezgodności z dokumentacją, to i tak w końcowym rozliczeniu te długości krawężników nie pozostaną bez opłacenia.

Pytanie nr 11:

Czy Zamawiający dopuści wykonanie warstwy mrozoochronnej z gruntu stabilizowanego cementem o gr. 30 cm metoda na miejscu .

Odpowiedź:

Mieszanka na warstwę mrozoochronną ma być przygotowana i wbudowana jako jednorodna mieszanka przygotowana i dowieziona na budowę. Nie określamy, czy ma być wykonana na miejscu przy użyciu sprzętu mobilnego, w którym będzie produkowana na miejscu, czy ma być wyprodukowana w wytwórni i dowieziona gotowa na budowę.

Pytanie nr 12:

Prosimy o podanie stopnia przekruszenia kruszywa naturalnego na podbudowę pod zjazdami .

Odpowiedź:

Rodzaj materiału na podbudowę jest podany w opisie technicznym do projektu architektoniczno-budowlanego w punkcie 2.3.1 – jest to kruszywo naturalne stabilizowane mechanicznie, grubość warstwy 20 cm. Z uwagi na brak w projekcie budowlanym precyzyjnego określenia rodzaju kruszywa, Zamawiający informuje, że podbudowę pod zjazdami należy wykonać z pospółki 0/31,5 mm z zachowaniem wymagań określonych w szczegółowej specyfikacji technicznej D-04.04.02 „Podbudowa z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie”.

Pytanie nr 13:

Prosimy o potwierdzenie, że wszystkie materiały z rozbiórki pozostaną własnością Wykonawcy i Wykonawca ma je zutylizować .

Odpowiedź:

Materiały z rozbiórki zjazdów tych, które będą rozebrane przez Wykonawcę, pozostaną do zagospodarowania przez niego. Materiały z tych zjazdów, które – być może – będą rozebrane przez właścicieli nieruchomości, będą mogli zagospodarować właściciele nieruchomości. Pozostałe materiały pochodzące z rozbiórki mogą być zagospodarowane i zutylizowane przez Wykonawcę.

Pytanie nr 14:

Przepust pod koroną drogi w km 1+128,5 w dokumentacji ma długość 16m a w przedmiarze robót 18m. Prosimy o wskazanie wymaganej długości przepustu .

Odpowiedź:

Długości przepustów pod koroną drogi – i wszystkie pochodne pozycje ich wyceny – należy przyjąć tak, jak jest w dokumentacji, to znaczy: w km 0+870 – 17,00 m, a w km 1+128,5 – 16,00 m.

Pytanie nr 15:

Wg PZT przy przepuście pod koroną drogi w km 0+870,25 należy ustawić poręcze po obu stronach. Przedmiar ujmuje tylko z jednej. Prosimy o sprawdzenie i ewentualną korektę ilości robót w przedmiarze.

Odpowiedź:

Całkowita długość poręczy jest właściwa, ponieważ w przedmiarze opisano, że przy przepuście w km 0+870,25 ma być poręcz po jednej stronie, a przy przepuście w km 1+892 po obu. W przedmiarze pomyłkowo opisana jest lokalizacja przepustów z przypisanymi im długościami poręczy, ponieważ przy przepuście w km 1+892 jest ustawiona poręcz po jednej stronie i należy ustawić jedynie po drugiej stronie. Natomiast przy przepuście w km 0+870,25 poręcze należy ustawić po obu stronach, czyli zgodnie z projektem zagospodarowania terenu.

Pytanie nr 16:

Prosimy o potwierdzenie, że w przypadku konieczności wymiany gruntów będą one uznane i zapłacone jako roboty dodatkowe.

Odpowiedź:

Sprawa została wyjaśniona w pierwszym zdaniu odpowiedzi na pytanie nr 2.

Pytanie nr 17:

Czy zamawiający przewiduje wymianę gruntu i w jakiej ilości podczas budowy kanału deszczowego i wodociągu ?

Odpowiedź:

Sprawa została wyjaśniona w pierwszym zdaniu odpowiedzi na pytanie nr 2.

Pytanie nr 18:

Czy zamawiający przewiduje odwadnianie wykopów i w jakiej ilości ?

Odpowiedź:

Sprawa została wyjaśniona w drugim i trzecim zdaniu odpowiedzi na pytanie nr 2.

Pytanie nr 19:

Przedmiar nie przewiduje oszalowania wykopów, który określa projekt budowlany.

Odpowiedź:

W przedmiarze robót wykopy zostały policzone jako szerokoprzestrzenne – bez szalowania. Sposób wykonania i wyceny wykopów przez Wykonawcę należy do niego. Jeśli jednak Wykonawca wyceni wykopy jako wąskoprzestrzenne i wykonywane w szalunkach, to bezwzględnie należy zmniejszyć ich ilość.

Pytanie nr 20:

Proszę o załączenie badań geotechnicznych.

Odpowiedź:

Sprawa została wyjaśniona w odpowiedzi na pytanie nr 1

 

Informuję jednocześnie, że zmienione zostały warunki udowodnienia, że Wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej i zawodowej określone w dziale V pkt 1 ust. 1 i w dziale VII pkt 1 ust. 8 oraz załączniku nr 5 Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Zmienione warunki zostały zamieszczone w załączniku nr 2 do niniejszego komunikatu.

Pliki do pobrania:
Data powstania: wtorek, 30 paź 2018 15:24
Data opublikowania: wtorek, 30 paź 2018 15:28
Data przejścia do archiwum: środa, 21 lis 2018 08:14
Opublikował(a): Krystyna Lipińska
Zaakceptował(a): Antoni Szepietowski
Artykuł był czytany: 1258 razy